Odwołane loty – dzisiaj 

Sprawdź odwołane loty na lotniskach w Polsce w dniu: 07.03.2023


Twój lot został odwołany?

 

Najczęstsze przyczyny odwołania lotów:

Odwołane loty nie zdają się zbyt często. W wielu przypadkach trudno jednoznacznie wskazać przyczynę odwołania danego lotu lub kierunku. Znacznie łatwiej znaleźć przyczynę opóźnienia lotów. W przypadku opóźnień najczęściej są to trudności, które są drobnym problem, który możliwy jest do rozwiązania w krótkim czasie. W przypadku odwołania lotów problem bywa znacznie bardziej skomplikowany, do takiego stopnia, że przewoźnik lub port lotniczy decyduję się na uziemienie samolotu i odwołanie danego lotu, lub przeniesie go na inny termin.

Co sprawia, że lot zostaje odwołany?

  • problemy techniczne samolotu - najczęściej oznacza to uszkodzenie jednego z ważnych urządzeń elektrycznych lub systemów odstępnych w samolocie, które mogą prowadzić do zagrożenia i niebezpieczeństwa podczas lotu, startu lub lądowania maszyny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom samolot taki zostaje uziemiony, a lot zostaje odwołany.
  • problemy linii lotniczej lub przewoźnika. Linie lotnicze takie jak Ryanair, easyJet czy Wizzair mogą zdecydować się na odwołanie lotu lub lotów z powodu problemów operacyjnych. Przyczyn może być wiele np. problemy kadrowe lub niedyspozycja jednego z pilotów.
  • złe i pogarszające się warunki pogodowe - Najczęstszą przyczyną odwołania lotu są ekstremalnie złe warunki atmosferyczne. Taki lot może zostać odwołany w przypadku złych warunków panujących na lotnisku, z którego startuje samolot oraz miejsca przylotu - lądowania maszyny. Najczęściej loty w przypadku złych warunków pogodowych zostają opóźnienie, w mniejszym stopniu całkowicie odwołane.
  • zagrożenia dla zdrowia oraz życia pasażerów i załogi samolotu. Kolejnym powodem, przez który może zostać odwołany lot, są czynniki, które mogą wpływać bezpośrednio na zdrowie i życie pasażerów oraz całej załogi samolotu. Przykładem może być aktualna pandemia wirusa "Koronawirus", która zmusiła wiele linii lotniczych między innymi linii Ryanair odwołać wszystkie loty do Włoch, gdzie wirus przybrał na sile i zagraża bezpośrednio pasażerom wybierających ten kierunek.
  • Zamknięcie granic. To powód, który rzadko występuje, jednak powoduje odwołanie lotów. Jeśli, jedno z Państw zdecyduje się na zamknięcie swoich granic dla Europejczyków lub danego kraju, wszystkie loty, które miały odbyć się w tamtym kierunku, zostają bezwzględnie i w trybie natychmiastowym odwołane. Aktualnym przykładem może być zamknięcie granic USA dla podróżujących osób z Europy. Powodem jest koronawirus, który zbiera coraz większe żniwa. Prezydent USA - Donald Trump zamknął granice swojego kraju na 30 dni. W ten sposób wszystkie planowanie loty do USA wielu linii lotniczych zostały odwołane.